Wolontariat UE

W Naszym Przedszkolu pracują wolontariusze z UE.

W roku szkolnym 2017/2018 w naszym przedszkolu pracuje 2 wolontariuszy:

Anna ma 25 lat i pochodzi z miejscowości Turyn położonej w północnej części Włoch. Właśnie tam studiowała filologię angielską, francuską i rosyjską. Anna jest w Polsce drugi raz. Ma w Warszawie przyjaciółkę, którą odwiedziła rok temu. W wolnym czasie lubi wykonywać prace ogrodowe, czytać oraz chodzić do kina.

Pelin ma 25 lat i pochodzi ze stolicy Turcji, Ankary. Ukończyła studia magisterskie na kierunku metalurgia i inżynieria materiałowa. Od 2014 roku w przerwach semestralnych jako wolontariusz uczestniczyła w programach matematycznych, w których młodzież mieszkała w wiosce bez prądu, ciepłej wody i Internetu. To sprawiało, że lepiej przyswajali wiedzę oraz uczyli się jak przetrwać w trudnych warunkach. Od zawsze interesowała się sportem. Bieganie i joga to jej podstawowe zainteresowania. Jest trenerem jogi ashtanga. W wolnym czasie lubi chodzić do teatru, na koncerty oraz gotować nowe potrawy. Jest fanką filmów animowanych i bajek dla dzieci.

Nina ma 19 lat i pochodzi z Berlina. W 2014 roku odbyła dwutygodniowy wolontariat w przedszkolu. Od tego czasu zawsze marzyła o pracy z dziećmi. W Berlinie pracowała jako wolontariuszka w swojej parafii, gdzie pomagała innym dzieciom z zadaniami domowymi i opanowaniem materiału szkolnego. Nina posiada zdolności manualne. Lubi rysować, szyć, gotować i piec.

W roku szkolnym 2016/2017 w naszym przedszkolu pracowało 2 wolontariuszy:

Ani ma 25 lat i pochodzi ze stolicy Armenii, Erywań. Z zawodu jest logopedą. Zanim przyjechała do Polski pracowała w szkole przez ponad 3 lata. Uczyła tam dzieci ale i prowadziła warsztaty dla rodziców na temat tego jak radzić sobie z problemami z wymową u dzieci. Uwielbia pracować z dziećmi i bardzo cieszy się, że dane jej było przyjechać właśnie do Polski. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji – jeżdżeniu na łyżwach.

Erdem ma 29 lat i pochodzi z Tekirdag w Turcjii. Jest muzykiem – gra na perkusji. W szkole brał udział przez wiele lat w zajęciach z tańca ludowego i zdobywał sporo nagród. W wolnym czasie zajmuje się robieniem zdjęć. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Uczestniczył już w 2-miesięcznym projekcie w Katowicach. Teraz przyszła kolej na Kraków. Jest bardzo zmotywowany do pracy.

W  roku szkolnym 2015/2016 w naszym przedszkolu gościły 2 wolontariuszki.

Lydia ma 18 lat i urodziła się w Elixhausen, które jest położone koło Salzburga w Austrii. Pochodzi z rodziny nauczycieli: zarówno jej mama jak i tata uczą w szkole podstawowej w Salzburgu. Jej brat właśnie jest na studiach pedagogicznych, a starsza siostra pracuje w katedrze filologii angielskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Lydia ukończyła artystyczną szkołę średnią gdzie uczęszczała na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne takie jak: chór, orkiestra oraz literatura. Dodatkowo zaangażowana była w wiele projektów o charakterze wolontariatu. W czasie wakacji wielokrotnie zajmowała się dziećmi, które uwielbia. Bardzo cieszy się, że zostało jej dane poznanie systemu edukacyjnego w Polsce oraz mieszkanie w jednym z najwspanialszy miejsc w Polsce – Krakowie.

Marina  ma 23 lata i pochodzi z Malagi położonej w południowej Hiszpanii. Posiada wyższe wykształcenie – ukończyła w roku 2014 kierunek `praca socjalna` na uniwersytecie w Maladze. Podczas studiów pracowała jako wolontariusz z osobami niepełnosprawnymi oraz z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Praca ta była dla niej bardzo satysfakcjonująca i to był ten moment, kiedy zorientowała się, że resztę życia chciałaby spędzić jako pracownik socjalny. Marina bardzo lubi uczyć się nowych języków. Dodatkowo kocha dzieci i bardzo cieszy się, że może pomóc nauczycielom w pracy z nimi. Zawsze pragnęła poznać historię i kulturę Polski, więc pobyt w Krakowie jest dla niej bardzo interesujący.

STRIM to nic innego jak:

Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży. Powstało ono w 2001 roku w Krakowie jako samorządne zrzeszenie ludzi wrażliwych na problemy społeczne. Skupia ono osoby aktywne, pełne inicjatyw, zdolne do podejmowania działań na rzecz innych. Prowadząc szeroko zakrojoną działalność na obszarze Polski, a także poza jej granicami, podejmuje inicjatywy z zakresu kultury, stosunków i edukacji międzykulturowej.

Są oni jedną z największych organizacji w Polsce zajmujących się wolontariatem europejskim EVS. Realizują projekty doskonalenia zawodowego w ramach programu „Leonardo da Vinci”, przyjmując stażystów z zagranicy. Współpracują
z autorytetami życia kulturalnego, społecznego jak i politycznego. Wciąż szukając nowych kontaktów.

Wszyscy wolontariusze podczas pobytu w placówce zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie tak ważne w pracy z dziećmi.

Projekt wolontariatu jest finansowany przez Program Erasmus plus.
Projekt jest realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem STRIM.

>> Początek